2.4mR

Kýlová plachetnice 2.4mR byla zkonstruována ve švédském Stockholmu designérem Petrem Norlinem v roce 1983. Při návrhu použil jako předlohu pravidlo „R Metre“ a vytvořil jednomístnou kýlovou plachetnici, 2,4 mR. Je to plnokrevná závodní loď. Stejně jako její větší sestry, tedy plachetnice 6mR, 8mR a 12mR, i ona představuje typický intenzivní styl plachtění reprezentovaný loděmi postavenými podle vzorce „R Metre“.

konstrukce lodi

Vyrovnané šance pro každého

Vzhledem k tomu, že kormidelník sedí uvnitř lodi čelem k přídi a má všechna ovládací lana na dosah ruky, není plachtění fyzicky náročné a jachtaři mohou závodit v jediné otevřené kategorii pro muže i ženy, mladé i staré, zdravé i hendikepované. Protože těžiště jachtaře je vždy blízko těžiště lodi, 2.4mR není citlivá na velikost postavy kormidelníka. Naopak, závodění na ní je založeno na precizní technice a bezchybné strategii.

Lodní třída 2.4mR se brzy po svém vzniku stala velmi populární díky svým jedinečným vlastnostem a rozšířila se po celém světě. V roce 1992 získala mezinárodní statut a od té doby se každoročně pořádá mistrovství světa v této třídě za účasti přibližně 100 lodí.

Jelikož lodě 2.4mR jsou vhodné i pro jachtaře s tělesným postižením, byla vybrána jako
jednoposádková třída pro Paralympijské hry v Sydney 2000. Zde byl zároveň jachting poprvé plnohodnotnou paralympijskou disciplínou. Nebude chybět ani na programu paralympiády v Londýně v roce 2012. Paralympijská regata se pojede ve Weymouthu.