Něco nového, aneb jak začínat na nové lodní třídě na Mistrovství světa.

Něco nového, aneb jak začínat na nové lodní třídě na Mistrovství světa.

Příběh začíná netypicky, přišla za mnou Krasnal Burská a zeptala se mne zda nechci zkusit novou lodní třídu. Poté mi ukázala pár obrázků S/V14.

Věc je to dvouposádková, dobře vypadající, dlouhá 4,39 metru s vodoryskou 4,35metru. Devět a půl čtverečních metrů plachet plus 7 metrový genaker. Trup jak skiff, úzký kýl se 110kg bombou na konci.

A já chvíli přemýšlel, pak se zeptal, kdeže je ta věc k vidění. Prý v Rostocku, kde se na ní jede Mistrovství světa pod hlavičkou World sailing. Regatta byla inkluzivní (s handicapem i bez), tož jsme jeli.

Na startu se sešlo 25 posádek ze 3 kontinentů, 7 zemí. Čechy ještě reprezentovala druhá posádka ve složení Saša Sadílek – Honza Melika. Formát byl typu jachtařská liga, tj. ve skupinách po 5 s losovanou lodí. Rozjížďka cílená na 12 minut.

Měli jsme kliku v prvních rozjížďkách, kde nám školní vítr (6-8 uzlů) odpustil totální neznalost lodi, v mém podání i první setkání s genakrem 🙂 Takže i přes OCS jsme první den nocovali na 5 pozici.

V následujících dnech sluníčko zmizelo, občas lehce sprchlo a vítr atakoval 17 uzlovou hranici. A přibylo pozornosti soupeřů i kolizí, penalt i technických problémů. přesto nás na závěr od vysněné desítky dělily 3 body 🙂

Co na závěr – moc a moc děkuji Krasnal za božskou trpělivost s nekomunikativním kormidelníkem, bezvadné zvládnutí genakru i téměř bezchybnou interpretaci mých lehce zavádějících pokynů 🙂

Moc děkuji lodi (potvoře široké, klouzavé, rychlé, …) fakt jsem si to užil 🙂

Výsledky:

  1. team Hambuger Deems

  2. team KIJU BRDSNW

  3. team Charly

13. team Hezky česky

…..

22. team SADIMELI

https://inclusionworlds2022.sapsailing.com/gwt/Home.html#/regatta/leaderboard/:eventId=205b349d-4e45-4228-8cdd-30ea28bc9efa&regattaId=InclusionWorlds2022